top of page

História Zvolenského židovského cintorína

Presný dátum vzniku židovského cintorína nepoznáme. Prvé písomné dokumenty o židovskom cintoríne vo Zvolene pochádzajú až z roku 1906, pričom ide o príkupu pôdy na zväčšenie cintorína, čo znamená, že cintorín musel existovať už skôr. Cintorín bol vtedy ohradený múrom 50x75 metrov. Prvý židovský pohreb sa uskutočnil v roku 1869. V polovici 90. rokov prišla do Zvolena pani Alice Gingold z USA (ako vyslanec Amerických mierových zborov) a skontaktovala sa s pánom Jozefom Klementom, ktorý sa v tom čase usiloval o úpravu židovského cintorína do dôstojnejšej podoby. V rámci rekonštrukcie sa dal vyrobiť nový náhrobník masového hrobu venovaný 128 zavraždeným z rokov 1944/5. Obnovil sa múr cintorína, chodníky a na vnútornej strane múru boli umiestnené viaceré pamätné tabule. Prvou z nich bola tabuľa padlých židovských občanov z 1. svetovej vojny, ktorá sa pôvodne nachádzala vo zvolenskej synagóge. Neskôr pribudli tabule donorov, ktorí prispeli na rekonštrukciu i pamätná tabuľa venovaná pani Alice Gingold. Počas ďalších rokov bolo inštalovaných 21 tabulí so 731 menami deportovaných a zavraždených  židovských obetí holokaustu (šoa) zo Zvolena a okolia. Keďže na cintoríne boli počas vojny zavraždení aj Rómovia, nachádza sa tam aj pamätník venovaný rómskemu holokaustu, ktorý sami nazývajú “porajmos”. Pamätník masového hrobu bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

História a súčasnosť: About
IMG_2843.JPG

Židovská História Mesta

    Prvé zmienky o meste Zvolen pochádzajú už z 12. storočia kedy existoval ako obchodná a remeselnícka osada pod Pustým hradom. V stredoveku sa postupne začal stávať banským mestom a židia sa v ňom nesmeli usadzovať, lebo ich po bitke pri Moháči (1526) Uhorsko chápalo ako nepriateľov, ktorí pomáhajú Turkom. Jozef II. vydal v roku 1783 patent, ktorý odstránil väčšinu obmedzení a zákazov, ale nezrušil zákaz usadiť sa v banských mestách. V roku 1849 v Segede bola vyhlásená politická a občianska rovnoprávnosť židov. Prvým židom vo Zvolene bol obchodník Adolf Tomašoff, ktorý sa tu údajne usadil v roku 1853. Ale kvôli nedostatku dokumentov niektorí tvrdia, že to bol práve Eliáš Eisler, ktorý sa tu usadil v roku 1854. Koncom 80. rokov 19. storočia mal Zvolen okolo 380 židovských obyvateľov. V roku 1895 začali stavať prvú synagógu vo Zvolene. 

    V období prvej Československej republiky si židia vo Zvolene nezaložili vlastnú politickú stranu, ale väčšinou hlasovali za agrárnu, živnostenskú, sociálnu demokratickú a stranu komunistickú. Podľa sčítania obyvateľstva v decembri 1938 mala židovská komunita v meste Zvolen 525 členov, čo predstavovalo 4,5% obyvateľstva z približne 12 000 obyvateľov vtedajšieho Zvolena. Ale napriek ich neveľkému počtu mali židia vo Zvolene významné postavenie v hospodárskej činnosti. 

    Zvolen mal pred druhou svetovou vojnou okolo 8000 obyvateľov, z toho asi desatinu tvorili Židia. Do mesta sa ich naspäť nevrátilo 733. Aj tí, ktorí prežili holokaust (šoa), postupne emigrovali do zahraničia. Vo Zvolene tak neostal z pôvodného židovského obyvateľstva takmer nikto.


„Židia v meste predstavovali najmä strednú vrstvu. Boli to poväčšine živnostníci zaoberajúci sa nejakým remeslom“

História a súčasnosť: About

Židovský cintorín vo Zvolene dnes

Zvolenský židovský cintorín sa vyznačuje tým, že väčšina pochovaných sú obete holokaustu (šoa). Okrem pamiatok venovaných týmto obetiam sa v komplexe nachádza aj Park ušľachtilých duší. Tento park obsahuje pamätník, ktorý je poďakovaním slovenskému ľudu, ktorý zachránil židovských občanov pred deportáciami a z koncentračných táborov. Tento park bol k cintorínu pristavený v roku 2008. Je v ňom umiestnená aj Cesta pokory. Symbolizuje zážitok smrti a znovuzrodenia. Táto dva metre hlboká symbolická hrobka je vytvorená zo sklenených platní naplnených riečnymi kameňmi obalenými mosadznými drôtmi, ktoré symbolizujú modlitby za slovenské obete holokaustu (šoa). Platne sú vložené medzi železné koľajnice, ktoré symbolizujú deportáciu židov do koncentračných táborov.

História a súčasnosť: About
IMG_2837.JPG

Židovská komunita vo Zvolene Dnes

Po roku 1989 nastali politické zmeny ktoré umožnili židom sa slobodne občiansky a nábožensky rozvíjať. Približne desať židov zo Zvolena sa začalo zúčastňovať obnovenia činnosti židovskej komunity v Banskej Bystrici. Židovská komunita sa prevažne stretáva pri príležitosti najväčších sviatkov, spoločensko-kultúrnych a športových podujatí. Dnes sa stretávajú pri rôznych sviatkoch napr. (chanuka, purim, pesach...)

História a súčasnosť: About
bottom of page